Akcja Protestacyjna
Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych Komisja Zakładowa przy COM w Jarosławiu informuje, że w dniu 11.07.2011r o godz. 12.00 Ratownicy Medyczni wraz z pracownikami COM w Jarosławiu oraz przedstawicielami Związków Zawodowych działających w naszym regionie przeprowadzą akcję protestacyjną, w ramach, której odbędzie się przemarsz ulicami miasta Jarosławia. Trasa przemarszu:
Uzasadnienie przeprowadzanej akcji protestacyjnej: |
Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych Komisja Zakładowa przy Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu |
Dokument do pobrania w pdf. |
Informacja dotycząca aktualnej sytuacji Ratownictwa Medycznego w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.
W dniu 30 czerwca br. po godz. 15.00 zostaliśmy poinformowani przez Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie, drogą faksową, że usługi medyczne z zakresu ratownictwa medycznego od dnia 1 lipca br., od godz. 0:00 w naszym powiecie udzielane będą przez NZOZ Ratownictwo Medyczne z siedzibą ul. Barska 15 w Przemyślu. Do dnia dzisiejszego, tj. 06.07.2011 r. nie otrzymaliśmy ze strony NFZ decyzji w tej sprawie.
Na ogłoszone postępowanie konkursowe z zakresu ratownictwa medycznego dla rejonu Jarosławskiego wpłynęły dwie oferty. Oferta Centrum Opieki Medycznej została odrzucona na etapie postępowania konkursowego z powodu „nieprawdziwych informacji zawartych w ofercie”. Zdaniem komisji nieprawdziwość danych miała wynikać z faktu, „iż w dwóch specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego zakresie spełniania warunków dotyczących łączności stwierdzono /w trakcie kontroli/ brak po jednym przenośnym alarmowym układzie przywołującym”.
W trakcie postępowania wyjaśniającego do wyników kontroli, składanego protestu na odrzucenie oferty, odwołania od decyzji na rozstrzygnięcie konkursu, wyjaśnialiśmy i argumentowali szczegółowo, że stwierdzenie to mija się z prawdą. W obu karetkach specjalistycznych funkcjonowały dwa alarmowe systemy przywoławcze, z których jeden z powodu awarii został przekazany do naprawy, przed dniem kontroli zgodności oferty ze stanem faktycznym prowadzonej przez NFZ. Natomiast w dniu kontroli w w/w ambulansach funkcjonował drugi alarmowy system przywoławczy w postaci służbowych telefonów komórkowych z opcją szybkiego wybierania numerów dla każdego z członków zespołu – nie uznany przez zespół kontrolujący mimo, iż taka forma systemu przywołującego uznawana jest zarówno przez Ministerstwo Zdrowia, sieci telefonii komórkowych a co najważniejsze przez inne Odziały Wojewódzkie NFZ.
Oczekujemy na pisemną decyzję Dyrektora POW NFZ w Rzeszowie wraz z jej uzasadnieniem.
Kolejnym krokiem Centrum Opieki Medycznej będzie złożenie odwołania do Prezesa NFZ za pośrednictwem Dyrektora Oddziału NFZ w terminie 7 dni od dnia otrzymania powyższej decyzji.
Środki transportu /ambulanse/ wykorzystujemy w chwili obecnej do świadczenia usług transportowych dla pacjentów naszego szpitala przewożonych do innych zakładów opieki zdrowotnej /hospitalizacje w specjalistycznych oddziałach szpitalnych, konsultacje, transporty sanitarne /.
W przypadku, gdyby dalsze działania odwoławcze, nie przyniosłyby pozytywnego rozstrzygnięcia dla szpitala, to należy się liczyć z następującymi konsekwencjami: spadkiem przychodów szpitala o około 5 mln zł rocznie oraz brakiem propozycji pracy dla znacznej grupy pracowników.