Co z tymi kleszczami?
Wraz z wiosną wzrasta ilość pacjentów zgłaszających się do szpitalnej izby przyjęć i poradni chirurgicznej celem usunięcia kleszcza w obawie przed zachorowaniem na boreliozę. Tymczasem ryzyko przeniesienia bakterii Borrelia Burgdorferi z zakażonego kleszcza na człowieka wynosi ok. 2-17%, a jeśli kleszcz zostanie usunięty w ciągu ok. 24 godzin od wkłucia to ryzyko jest bliskie zeru.
Borelioza nie jest całkowicie nowym zagrożeniem, opisy zmian skórnych typowych dla rumienia wędrującego znajdujemy w literaturze medycznej z XIX wieku, a o chorobie z Lyme zaczęto mówić w latach siedemdziesiątych XX wieku
Strach przed boreliozą wynika przede wszystkim ze sposobu mówienia o niej – w mediach pokazuje się najczęściej pacjentów ciężko chorych, cierpiących, niejednokrotnie na wózku, a z naszego doświadczenia wynika, że do takiego stanu zaawansowania choroby dochodzi niezwykle rzadko.
Z niektórych przekazów medialnych wynika, że z reguły niewłaściwie rozpoznawana przez lekarzy choroba w nieuchronny sposób prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, co jest absolutnie nieprawdą.
Z niepokojem obserwujemy dziś nadrozpoznawalność boreliozy, łatwy bowiem dostęp do diagnostyki spowodował że chorobę rozpoznaje się zbyt prosto i często u osób, u których dolegliwości mają zupełnie inne bardzo poważne przyczyny (choroby nowotworowe, demielinizacyjne, choroby reumatoidalne, choroby przytarczyc, depresje i inne).
Pacjenci wielokrotnie są rozżaleni, nieufni i rozczarowani gdy wykluczamy u nich boreliozę, bo cierpiący na niejasne dolegliwości, szukający rozwiązania albo nadziei na wyleczenie, często utwierdzeni są w przekonaniu, że tajemnicza borelioza tłumaczy wszystkie niewyjaśnione problemy zdrowotne .
Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych rekomenduje jednak leczenie dopiero po potwierdzeniu rozpoznania, podkreślając, że leczymy chorego a nie wyniki.
Akceptowane i rekomendowane metody zalecają leczenie, gdy występują określone objawy choroby potwierdzonej we właściwy sposób. Najczęściej są to: rumień wędrujący, zapalenie stawów dużych z wysiękiem, porażenie nerwu twarzowego, zespół korzeniowy. Antybiotykoterapia nie przekracza wówczas z reguły 30 dni. Diagnostyka różnicowa rzadszych postaci boreliozy wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin medycyny. Lekarze muszą poskładać dostępne im fakty jak puzzle, w spójną i logiczną całość-wywiad chorobowy, dolegliwości zgłaszane przez chorego i wyniki badań serologicznych i dopiero wtedy wdrożyć zasadną terapię.
Niezasadne długie terapie antybiotykowe niszczą florę bakteryjną przewodu pokarmowego, która ma działanie ochronne i generują powstawanie szczepów bakterii antybiotykoopornych, co często utrudnia, bądź wręcz uniemożliwia leczenie poważnych, zagrażających życiu infekcji bakteryjnych.
PAMIĘTAJMY !!!
Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze wymaga interwencji lekarza. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, by usunąć kleszcza należy:
- mocno uchwyć kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry,
- wyciągać go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia (zadbać o całkowite usunięcie pasożyta z częścią głowową!),
- po usunięciu kleszcza zdezynfekować skórę oraz umyć ręce w wodzie z antybakteryjnym mydłem,
- w przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem POZ,
- po usunięciu kleszcza obserwować miejsce/a pasożytowania na skórze przez 30 dni; w przypadku pojawienia się zmiany skórnej tzw. „rumienia wędrującego”, innych zmian skórnych lub gorączki > 38 st. C niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Lekarz, do którego osoba z wątpliwościami powinna trafić to lekarz rodzinny (ten, do którego pacjent jest zapisany). Po godzinie 18 dyżur pełni lekarz w Ambulatoryjnej nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. W Jarosławiu taki dyżur pełnią lekarze w COM w Jarosławiu przy ul. 3 Maja 70.
Lekarz rodzinny albo lekarz z Ambulatorium może podjąć decyzję o konieczności skierowania pacjenta do lekarza specjalisty. Pacjent, który otrzymał skierowanie, zapisać się może do Poradni Specjalistycznej osobiście lub telefonicznie (16 621 44 88 lub 16 624 50 20). Poradnia Specjalistyczna mieści się w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.