Profilaktyka chorób układu krążenia
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność w Polsce z tego powodu należy do najwyższych w Europie. Współczesny styl życia sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia. Do najistotniejszych czynników należą:
- nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR > 140/90 mmHg)
- zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu)
- palenie tytoniu - sprzyja chorobie wieńcowej, często towarzyszy stresowi podnoszącemu ciśnienie i powodującemu przeciążenie układu krążenia
- niska aktywność ruchowa = miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał
- nadwaga - sprzyja chorobie wieńcowej, miażdżycy i nadciśnieniu (każdy dodatkowy kilogram oznacza dla naszego serca zwiększoną pracę, otłuszczenie serca osłabia jego czynność i prowadzi do niewydolności)
- nieracjonalne odżywianie- sprzyja nadwadze i podwyższeniu poziomu cholesterolu we krwi
- upośledzona tolerancja glukozy
- wzrost stężenia fibrynogenu
- wzrost stężenia kwasu moczowego
- nadmierny stres
- wiek
- płeć męska
- obciążenia genetyczne
W Jarosławiu 6 października był dniem poświęconym działaniom skierowanym na zapobieganie chorobom układu krążenia. Prof. dr. hab. n. med. Piotr Podolca, dyrektor Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Kierownik Kliniki Chorób Serca i Naczyń IK UJ CM oraz dr n. med. Dariusz Bielecki, Lekarz Kierujący Oddziałem neurologicznym z pododdziałem udarowym Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu poprowadzili warsztaty dla mieszkańców Jarosławia. Spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem, co potwierdzone zostało czynnym udziałem przybyłych osób.
Po warsztatach dla mieszkańców odbyła się konferencja naukowa dla lekarzy pod tytułem: Kardiologia i neurologia w XXI wieku. Przewodnimi tematami konferencji były: „Diagnostyka i leczenie nadciśnienia płucnego oraz „Zapobieganie udarowi mózgu – nowości w leczeniu przeciwzakrzepowym po ESC 2017”. Udział w konferencji umożliwił lekarzom COM w Jarosławiu wymianę doświadczeń, poglądów i najnowszych wyników badań.