Dni Otwartych Drzwi
1 sierpnia, w godz. 12.00 - 14.00, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan oraz dyrektor Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu Stanisław Krasny zapraszają na dzień "otwartych drzwi" nowych oddziałów neonatologii, położnictwa, ginekologii oraz bloku operacyjnego i lądowiska dla śmigłowców medycznych. To pierwsza taka inwestycja oddana do użytku w podkarpackich szpitalach w ramach projektów współfinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
A poniżej krótka historia starań i budowy w Centrum Opieki Medycznej:
Początek inwestycji
5 kwietnia 2017 r., została podpisana umowa pomiędzy Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu a firmą Erbud S.A., wykonawcą prac budowlanych. Koszt zadania został wyceniony na 21,8 mln złotych.
- Ta inwestycja – w zakresie, którym została objęta - pozwoli jarosławskiemu szpitalowi wyjść z XIX wieku, przeskakując wiek XX, do XXI wieku – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor placówki w Jarosławiu. A szczegółowo mowa o zadaniu pn. „Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku wielofunkcyjnego dla potrzeb bloku operacyjnego, oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego w celu poprawy dostępności usług medycznych”.
Po rozbudowie i nadbudowie do wykorzystania będzie powierzchnia ok. 800m², w sumie cztery kondygnacje. Na parterze usytuowana będzie centralna sterylizatornia, apteka szpitalna oraz pomieszczenia techniczne. Na pierwszym piętrze będzie zlokalizowany odcinek ginekologiczny oddziału ginekologiczno-położniczego z 24 łóżkami w salach jedno- lub dwułóżkowych z pełnymi węzłami sanitarnymi. Na drugim piętrze będzie odcinek położniczy tegoż oddziału i oddział neonatologiczny oraz 2 sale porodowe z 3 łóżkami porodowymi. Natomiast na trzecim piętrze zostanie usytuowany blok operacyjny z 4 salami operacyjnymi.
Nad budynkiem będzie wyniesione lądowisko dla śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego, które będzie mogło przyjmować transporty całodobowo. Ponadto budynek będzie posiadał łącznik z pozostałymi budynkami Szpitala, a przede wszystkim będzie służył do transportu pacjentów do szpitalnego oddziału ratunkowego i odwrotnie z SOR na blok operacyjny.
Centrum Opieki Medycznej w sieci szpitali
27 czerwca 2017 r. Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu zostało zaliczone do drugiego stopnia podkarpackich szpitali w opublikowanym „Wykazie świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ)”.
Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ na 4 lata, do 2021 roku. Sieć będzie obejmować również ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
Obligacje komunalne na zabezpieczenie inwestycji w COM
Podczas sesji Rady Powiatu Jarosławskiego, która odbyła się 29 września 2017 r., radni zdecydowali ostatecznie o emisji obligacji komunalnych, które mają być wyemitowane przez powiat jarosławski w kwocie 15 mln zł. z przeznaczeniem na inwestycje prowadzone w Centrum Opieki Medycznej.
10 milionów na inwestycje ze środków unijnych
11 września projekt Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu uzyskał pozytywną merytoryczną ocenę w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, działanie „Infrastruktura ochrony zdrowia i pomocy społecznej”.
Wniosek złożony przez Centrum Opieki Medycznej był jednym z dziewiętnastu z całego Podkarpacia (dofinansowanie uzyskało 16 placówek).
Podpisanie umowy o dofinansowanie w ramach RPO WP na lata 2014-2020
Jarosławski szpital pozyskał dokładnie 9 987 190,32 zł z pieniędzy unijnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020) na prowadzoną już inwestycję rozbudowy, przebudowy i nadbudowy budynku wielofunkcyjnego dla potrzeb bloku operacyjnego, oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Umowę podpisano 23 października w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.
23 października dokumenty podpisali w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego – Stanisław Kruczek i Lucjan Kuźniar zaś w imieniu COM, dyrektor placówki, Stanisław Krasny. Towarzyszyli im: Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski (powiat jarosławski jest organem prowadzącym szpital), Anna Schmidt-Rodziewicz, posłanka na Sejm RP oraz w imieniu senatora Mieczysława Golby, dyrektor jego biura, Andrzej Homa.
Źródło http://www.starostwo.jaroslaw.pl